Lemond az EU a gázdiverzifikációról?
Gyürk András sajtóközleménye
"Ha megvalósul az Északi Áramlat 2 gázvezeték, az jelentősen megnövelheti a gáz árát Közép-Európában, továbbá a már megépített gázvezeték összekötők sem tudják ellátni funkciójukat - a forrásdiverzifikációt" - figyelmeztetett Gyürk András fideszes EP-képviselő az Európai Parlament tegnap esti plenáris vitáján.
Az Európai Parlament 2016. május 9-i plenáris ülésén a képviselők az Északi Áramlat 2 projekt közép-kelet-európai gázpiacra gyakorolt hatásáról vitáztak. A projekttársaságban a Gazprom mellett öt európai székhelyű cég is rendelkezik részesedéssel: az E.ON, az OMV, a Shell, a Wintershall és az ENGIE. A tervek szerint a jelenlegi, használatban lévő vezeték mellé egy másikat is lefektetnének a Balti tenger fenekén, amely 2019-ig megduplázná az Oroszországból közvetlenül Németországba szállított gáz mennyiségét.
A vita során a képviselők egyöntetűen amellett szálltak síkra, hogy a közép-kelet-európai országok szempontjából az Északi Áramlat bővítése nem jelent diverzifikációt, és így nem járul hozzá az ellátásbiztonsághoz.